У Кропивницькому живе велика кількість розумних людей, які мають унікальні стартапи і втілюють їх у життя. Яскравий приклад цьому історія започаткування Вікторією Талашкевич унікального стартапу публічного саду-городу на даху “Гончаренко центру”. Більше на kropyvnytskyi.in.ua.
Як все починалося
Цей унікальний сад-город відкрився у 2021 році. Його розташували на двоповерховому будинку “Гончаренко центру”. Дах має площу 60 квадратних метрів. Цей простір унікальний, відкритий, огороджений металевим парканом. Коли Вікторія на власні очі побачила цю ділянку, зрозуміла, що його потрібно використовувати правильно і працювати на ньому.
Цей публічний сад перший в Кропивницькому, раніше не було. Вікторія розповіла, що люди не мали місця, де б могли щось вирощувати спільно, вчитися спілкуватися і знаходити собі друзів. В Європі такі проєкти поширені. Перебуваючи в Лісабоні, Вікторія побачила один з таких садів, і вирішила започаткувати власну ідею в рідному Кропивницькому.
Жінка довгий час виношувала цю ідею, і остаточно вирішила започаткувати свій стартап, перед започаткуванням свого стартапу жінка зайшла в соцмережу, де побачила повідомлення, в якому чоловік віддавав старі ящики для яблук безкоштовно. Довго не вагалася, взяла для майбутнього саду-городу.
Місце на даху знайшли відразу, спочатку планувалося запустити фандрейзинг і запросити ландшафтного дизайнера, але потім висновок зробили, що буде набагато краще, коли люди самостійно будуть дбати про зелені насадження. Так і створили організовану спільноту.
План саду і перші кроки

Стартап саду на даху полягав у тому, що команда хотіла зацікавити людей піклуватися городом. Тобто учасники повинні прийти на загальні збори, принести з собою землю, купити насіння, посадити якісь зерна і далі піклуватися власним городом, обробляти його, поливати. Розрахунок був тільки на дорослу аудиторію. Пошук потенційних учасників засновники вели у соціальних мережах, робили анонси у місцевих ЗМІ.
Люди активно відгукнулися, все вдалося. До цього стартапу відразу приєдналася агроном Женя Щербина, яка стала куратором проєкту. Вона надавала учасникам консультації з приводу догляду за рослинами.
Переважною більшістю учасників проєкту стали жінки. Чоловіків було не багато. Всі люди, які були в команді різні за віком, професіями. В групу прийшли навіть люди, які до цього ні разу нічого не вирощували, не вірили у власні сили. Але попри все у них все вийшло, рослини зійшли.
У кінці сезону почали проводити «свято урожаю», завершальну вечірку. Учасники готували їжу з вирощених на даху овочів і фруктів. Завдяки цьому стартапу склалося справжнє ком’юніті, адже учасники постійно обмінюються інформацією про садівництво.
Сад виявився гарним оздобленням даху, тому локація стала ідеальною для фото, різних івентів. Літом тут проводяться заходи: тренінги з акварелі разом із психологами, турніри з настільного хокею. Кожну суботу тут проходила йога.
Плани на майбутнє

Вікторія розповіла, що свій проєкт планує масштабувати, як інформаційно, так і освітньо. Думає розширяти публічний сад-город по регіонах. Все для того, аби показати приклад іншим, що такий простір можна буде зробити будь-де, наприклад у власному дворі чи дитячому садку.
Поради від засновника для стартаперів
Вікторія розповіла, що для створення свого стартапу на подібну тему потрібно розуміти свою цільову аудиторію. Варто розглядати можливість надати відповідальність і можливості учасникам.
Можливо прийдеться навіть навчати людей слідкувати з городом. Ресурси варто шукати на місцевому рівні. Варто започаткувати добру справу, і відразу знайдуться добродії, які відгукнуться. Завжди потрібно говорити і озвучувати іншим людям свої ідеї щодо власних ініціатив.