Музичний гурт “Ексампейя”- автентика в поєднанні з сучасністю

На теренах Кіровоградщини є багато музичних гуртів. Одиниці виконують старі українські пісні. Гурт «Ексампейя» є одним з тих, хто співає пісні, яким близько 400 років. Про те, як започаткували гурт, та інші цікаві факти читайте далі в статті на kropyvnytskyi.in.ua.

Історія створення гурту

Цей автентичний гурт було створено у 2012 році. За період свого існування вони змогли досягти багато вершин. «Ексампейя» – це інший погляд на творчість. Учасники з початку заснування його зрозуміли, що будуть підіймати фольклор у всій Україні. За основу будуть брати автентичний фольклор Кіровоградщини, який пов’язаний з Черкащиною і Полтавщиною.

Все розпочалося з виступів на сцені у Соколівському сільському будинку культури. Пройшло 2 роки після започаткування і учасники почали брати активну участь у фестивалях, всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Їх впізнають на вуличках Західної України, запрошують на музичні гастролі та вручають відзнаки і премії.

У 2012 році Світлана Буланова прийшла працювати у Соколівський будинок культури. Тут вона дізналася, що на базі будинку культури працюють діючі колективи. З дитинства жінка мріяла співати. У неї була своєрідна любов до автентичних пісень. Її бабуся була первинним виконавцем автентичної пісні.

Окрилена мрією про велику сцену Світлана пішла до директора клубу Тетяни Дикаренко і сказала, що бажає співати. Їй запропонували взяти участь у виступах колективу «Подруженьки».  Саме тоді директор будинку культури, інші учасники прийняли рішення розвивати автентику. Так разом з керівництвом Світлана почала брати автентичний репертуар, робити спеціальні наряди.

Далі команда почала думати, що репертуар береться з глибин, тобто новому гурту потрібно дати спеціальну назву. Прозвучала ідея – взяти місто Ексампей, яке пов’язане зі скіфами. Нинішня Кіровоградська область колись мала таку назву і була скіфським центром. В кінці до назви додали літеру «я», просто, щоб мелодійно звучало. Утворилася ніби «маленька імперія Ексампейя».

Розвиток гурту

Так гурт почав виходити на сільську сцену і виконувати старі пісні. Аранжуванням займався Едуард Дикаренко – музичний керівник. Учасники побачили, що виступи дуже подобаються молоді. До старих пісень почали додавати сучасні аранжування. Тобто пишеться воно під конкретну пісню, мелодичний малюнок. Це не піддається зміні, бо так наші бабусі співали 200 років назад, далі вкладається це в музику. Голоси розкладають так, щоб максимально наблизитися до первинних виконавців автентичних пісень.

Інколи не всі люди розуміють слова та староукраїнські діалекти. Гурт виконує пісні не лише нашого регіону. У їх репертуарі є пісні поліського краю, Поділля та багатьох інших українських міст.

У 2016 році гурту «Ексампейя» присвоїли звання «народний фольклорний ансамбль». Гурт виконує автентичні українські пісні, як у власній трактовці, так і з використанням сучасних музичних інструментів, електронних технологій. Часто експериментують зі змішуванням жанрів. Матеріал для пісень збирають за допомогою спеціальних експедицій, під час зустрічі зі старожилами сіл, роботи з музеями.

Гурт як одна родина, тут кожен має свої обов’язки. Хтось подає ідеї, хтось шукає пісні. Автентичні пісні мають свою особливість, їх потрібно не просто вивчати, але й відчувати серцем. Сучасний гурт «Ексампейя» єдиний на Кіровоградщині, хто дуже гарно і оригінально подає автентичний спів. Саме це принесло гурту перемогу не лише на різних фестивалях і конкурсах, а й, що дуже важливо – викликало інтерес у молоді. Таке поєднання дуже гарно працює. У Соколівці багато молоді почало цікавитися автентичним співом.  

«Ексампейя» і далі продовжує виступати, виконувати унікальні пісні наших предків. 

Comments

.,.,.,.