Музей Кароля Шимановського – місце народження музики

Кропивницький музей ім. Кароля Шимановського – це унікальне місце, яке увібрало в себе всю історію розвитку музики. Цей заклад має велику історію. Про те, як його створили, та багато цікавих фактів читайте далі в статті на kropyvnytskyi.in.ua.

З чого все почалося?

Подія сталася у 1961 році, тоді видатний український диригент Ігор Блажанов досліджував і пізніше оприлюднив результати дослідів щодо навчання, концертної та публіцистичної роботи К. Шимановського в Єлисаветграді.

Здаля цього він виконав велику роботу в Кіровоградському обласному архіві, зібрав багато спогадів місцевих приятелів Шимановського.

Вже восени 1962 року в Кропивницькому провели урочистий вечір на якому взяв участь генеральний консул Польської Народної Республіки в Києві – Ванда Міхалевська. Жінка висловлювала подяку всім установам міста, які були причетні до створення і проведення цього вечора. На заході згадували творчість Кароля, ділилися документами про життя і діяльність відомого композитора.

Вже 1964 року в Кіровограді в будинку, який знаходиться по вул. Гоголя урочисто відкрили дошку з граніту на якому містився текст, що в цьому будинку жив і працював видатний польський композитор Шимановський.

Вже через 2 роки на честь 85-річчя до дня народження музиканта в Кіровоградському краєзнавчому музеї вперше розгорнули цікаву виставку в честь Шимановського. Варто зазначити, що засновницею цього заходу стала Тереза Хилінська. Вона зібрала багато важливих документів, предметів побуту сім’ї.

У 1982 році з нагоди 100-річчя ювілею композитора місцеві газети писали різні публікації.

Відкриття музею

Ідея започаткування і відкриття музею Шимановського належить музикознавцю Ользі Левтоновій. Вона була членом спілки СРСР, авторкою статті про Кароля у Музичній енциклопедії, вона чудово розуміє, яке значення приніс Кароль для музичної культури не тільки міста, а і України. Побувавши в Кіровограді у 1982 році вона побачила гарну перспективу створення музею і закликала місцевих діячів надати допомогу.

Перші кроки до відкриття були зроблені у 1983 році. Тоді вирішили створити Кімнату-музей Шимановського на базі музичного училища. Підготовчу роботу розгорнули всі відділення охорони пам’яток, обласний краєзнавчий музей. До збору експонатів й оформлення композицій активно долучилися викладачі училища.

Урочисто кімнату-музей відкрили весною 1985 року. Тоді з нагоди відкриття нового закладу, який вмістив в собі розвиток музики зробили перший у місті концерт із творів Шимановського. На заході був присутній польський консул, він передав музею дар – портрет Шимановського, який виконав відомий художник Рудольф Кшижак.

Через рік керівником музею став музикознавець, викладач училища О. Полячок. Тоді в рамках 100-річчя Нейгауза зробили концерт на якому були відомі люди.

Музей і недобудова

У 1988 році архітектурна комісія визнала аварійним меморіальний будинок родини Шимановських. Будинок передали ТОМ для ремонту й подальшого використання з облаштуванням кімнати для музею. Ці завдання виконати не вдалося. Будинок був вщент зруйнований.

Саме тоді відбувся переїзд музичного училища на іншу територію. Тому за участю Міністерства культури, міського голови було прийнято рішення розформувати музей в училищі і віднести його до новоствореного міського комунального музею.

На той момент меморіальний будинок був в поганому стані. Тому після проведення декількох експертиз комісія ухвалила рішення розібрати старе приміщення і на його місці звести нове. У 2001 році було прийнято рішення перенести музей до школи ім. Нейгауза. 

Comments

.,.,.,.