Перевтілення «Зимового театру» в «Театру Кропивницького»: історія про перший заклад, де показували вистави 

Дон-Амінадо писав у своїй повісті «Поїзд на третьому шляху»: «Ніде так сильно не любили театр, вистави в ньому, як в провінції. Люди любили театр до одуріння». Єлисаветградці також залюбки ходили на театральні вистави. Більше на kropyvnytskyi.in.ua.

Яким був перший єлисаветградський театр?

Вважається, що першими, хто започаткував театр і виступив в ньому вперше, є піддані з фортеці святої Єлисавети. Ця велика подія сталася в 1760 році. Тобто 262 роки тому в місті з’явився перший театр. Василь Чертков перший, хто насмілився зробити переклад та поставити в місті комедію Жана Руссо «Кавовий дім». Пізніше театральні постанови відбувалися прямо посеред центральної площі міста, поряд з міською думою. 

Перший стаціонарний театр у місті знаходився на розі Петровської та Великої Перспективної. Про це згадується в «Історичному нарисі Єлисаветграда», який написав колишній мер міста Пашутін. В документі написано, що купець Плотников зайнявся будівництвом великого, дерев’яного театру. На жаль заклад був приречений до знищення, бо хтось підпалив його і він згорів разом з приладдям для вистав. Про цей культурний заклад також згадував поет Афанасій Фет у своїй книзі. Він писав, що дощатий театр виглядав дуже дорого, тут люди могли не тільки подивитися вистави, а ще й отримати певні послуги.

Заклад швидко став популярним за межами України. Тоді відомий піаніст Ференц Ліст. І насправді виступив в театрі Плотникова. Восени 1847 року відбулося прощання Ліста зі сценою. Ференц Ліст – це відомий композитор з Угорщини. Сам Ліст колись писав про наше місто листа герцогу Карлу Олександру. 

В листі композитор зазначив, що Єлисавтеград став для нього останнім етапом зіркового життя. Ліст написав саме так, бо мета його приїзду до міста була в тому, що він хотів зустрітися з імператором і поговорити. Приїзд Ліста в місто збігся з імператорським, який якраз був тут у відрядженні. Музикант хотів, щоб імператор дав дозвіл на розлучення його Кароліни з її колишнім чоловіком. Імператор був категорично настроєний і відмовив парі. Ліст вирішив, що оскільки відвідав місто, потрібно дати концерт містянам. На сучасній будівлі, яка зараз знаходиться на місці старого, театру Плотникова, збереглася навіть меморіальна дошка про цю подію. 

Гарна заміна

Коли театр Плотникова згорів, всі були засмучені, але вистави вирішили влаштовувати в приміщенні Єлисаветградського юнкерського училища. У 1865 році полковник Тримбицький піддався проханням офіцерських жінок, він вирішив побудувати в місті зимовий театр. Чоловік не мав архітектурної чи інженерної освіти. У 1865 році полковник отримав дозвіл на зведення нового театру. Будівництво тривало 2 роки. І вже 1867 році тут відбулася перша вистава відомої на той час трупи Виходцева. У своє творіння для людей полковник Тримбицький вклав душу. 

У підлогу оркестрової ями він вклав понад 1000 скляних пляшок, це було зроблено для того, аби посилити звук. У стіни залу вбудували амфори, їх горловини спеціально повернули до сцени. Все це забезпечило унікальний акустичний ефект. Коли хтось шурхотів на сцені, то звук відбивався навіть в останні ряди партеру. Такий акустичний ефект був новинкою, він вражав містян багато років. 

Так тривало до 1970 року, коли відбулася повна реконструкція театру. Тоді все скло, яке було заховане в стінах вибрали, а стіни оббили фанерою. За кілька років до революції театр мав кілька власників. Спочатку він був проданий артисту Милославському, далі офіцерам Кузьмицьким. Останнім його власником став Елькінд. Друга реконструкція закладу відбулася у 2011 році. Закладу повернули той вигляд, яким він був до революції. 

Архітектори, які працювали над проєктом, мали задачу зробити будівлю максимально схожою на стару. Людям прийшлося добре попрацювати. Для того, щоб все вийшло максимально точно, були використані малюнки, спогади, фотографії.

Comments

.,.,.,.