Що приховує мільйонна колекція електрика з Кропивницького Ільїна?

В жовтні 1993 року у Кропивницькому раптово помер електрик Олександр Ільїн. Містяни пам’ятають його як відлюдника, який все життя не знімав свого робочого костюма та кирзові чоботи. Відразу після смерті чоловіка з’ясувалося, що у своєму будинку він зберігав бібліотеку і колекцію антикваріату вартістю мільйони доларів.

Тоді вперше писати репортаж приїхала кореспондентка з США Кері Голдберг. Відтоді про цю історію почали писати книги, знімати документальні фільми. І саме тоді режисер родом із Херсонщини Вофка Соловей приїздить в Кропивницький, щоб відзняти серіал. Про те, як знімали, хто такий Ільїн, читайте далі в статті kropyvnytskyi.in.ua.

Суть серіалу

Планувалося створити серію про життя і цікаві факти колекції Ільїна. Це вдалося зробити, відзняли одну з восьми серій документального серіалу «Між крапельками». Серіал розповідає про людей, які проходили «між краплями», намагалися обдурити радянську систему, робити свою справу і зберігати культурні цінності.

Зйомки серіалу проходили у 2021 році. Головними локаціями були: краєзнавчий музей, бібліотека ім. Чижевського, будинок, де колись жив Ільїн.

Автор сценарію, письменник Андрій Кокотюха говорить, що йому вже виповнилося 60 років, і на жаль він застав правління радянської влади, встиг побачити всю цензуру, подвійні стандарти на практиці.

Суть проєкту складається в тому, щоб чітко показати не тих представників культурного життя України, які були в опозиції до системи, яких садили в тюрми, щоб мовчали, вбивали, фабрикували проти них звинувачення.

Серед тем, які мало проговорені – це є колекція Ільїна. В серіалі намагалися розібратися, ким він був: колекціонером-фанатиком і він не думав над системою, а просто рятував важливі твори мистецтва, чи він просто грав різні ролі перебуваючи в різних іпостасях, намагався зберегти колекцію від розкрадання. На користь даної версії говорить те, що вдалося зберегти велику колекцію, і на той час, коли її знайшли, вона була настільки великою, що заховати, вкрасти її б просто ні в кого не вийшло.

Зі слів Кокотухи стає зрозуміло, що основною метою серії про Ільїна є шукати відповіді на ці питання, або якщо і не знайти їх, то почути різні версії людей, і спростувати всі радянські міфи про Ільїна.

Зйомками цього серіалу займається Міжнародний продюсерський центр Фор-пост. В команді є голлівудський продюсер, режисер Вофка Соловей. У цьому проєкті він головний оператор. Головним консультантом зйомок став кропивницький колекціонер Микола Цуканов. Варто зазначити, що це перший фільм про кропивницького колекціонера, який знімають в місті.

 Трішки цікавого про Ільїна

Колишній будинок Ільїна розташований на вулиці Урожайній, 28, всього займає ділянку 20 соток. На перший погляд, стара, проста будівля, не було ні водогону, ні центрального опалення. Родина займалась розведенням курей і качок.

Олександр Борисович не був одружений і не мав дітей. З чоловіком жили племінники Ірина і Олександр. У зв’язку з тим, що Ільїн не склав заповіт, вся колекція, мала перейти державі.

Коли чоловік помер, племінники в будинок нікого не пускали і не давали можливості скласти опис майна. Коли на будинок наклали арешт, держслужбовці змогли туди попасти, вони зірвали дошки з підлоги і користувалися металошукачем. Всього знайшли 500 мішків старовини. До вивозу дорогоцінностей було залучено 20 вантажівок.

Всі 4200 експонатів передали до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Понад 6000 книг до бібліотеки ім. Чижевського. В цій колекції були видання Грушевського і Винниченка, кам’яні сокири, китайська порцеляна, самовари, ікони, монети та багато іншого. Все це відзняли в серіалі «Між крапельками».

Comments

.,.,.,.