Істрія про єврейського піаніста Леопольда Годовського – частого гостя Єлисаветграду

Музика – це саме той вид мистецтва, який розвинутий на Кіровоградщині. Тут народилися, працювали відомі люди на весь світ. Крім того, в Єлисаветград приїжджали закордонні музиканти, давали цікаві концерти, демонстрували свій талант. Один з таких був Леопольд Годовський. 

Він найкращий польсько-американський піаніст і композитор. Чоловік, який зміг перевести транскрипції Шопена, п’єси французьких клавесиністів. Більше на kropyvnytskyi.in.ua .

Життя і творчість

Леопольд народився 13 лютого 1870 року в єврейській родині в місті Жосла Віленської губернії (Литва). Братів і сестер у Годовського не було, він був єдина дитина в сім’ї. Його батько Матвій був славетним лікарем, який врятував життя багатьом людям. Коли розпочалася епідемія холери, батько Леопольда пішов з життя. Мати перебралася до своїх друзів жити у Вільно. 

Там її знайомий був керівником музичного магазину, і саме він помітив, що хлопчик має великі музикальні здібності. Він почав давати йому уроки гри на фортепіано. У свої 8 років Гладовський створив перші композиції, а в 9 років він вперше вийшов на сцену перед великою публікою в Вільно, після чого здійснив турне до Німеччини. 

У 1884 році виїхав до Берліна і там поступив в Вищу школу музики, де 3 місяці відвідував уроки Вольдемара Баргиеля і Ернеста Рудорфа. Подальшу освіту здобував самостійно. 

Далі разом з матір’ю Леопольд переїздить до Сполучених Штатів, де першим виступом став концерт в Бостоні. Хлопець почав активно займатися музикою, його таланту всі дивувалися і через певний час почали запрошувати виступати разом. У 1886 році Леопольд познайомився з відомим меценатом Леоном Сейксом, який тоді був власником сигарних магазинів. Чоловіку дуже сподобалася гра Годовського і він почав його опікати. 

Влітку 1886 року Годовський і Сейкс разом їдуть до Європи спеціально задля того, щоб взяти уроки гри у відомого музиканта Ференса Ліста. На жаль, до їхнього прибуття Ференс помер. Своїм виступом в Парижі він зачарував Каміля Санса, який навіть хотів чоловіка усиновити, і як пізніше він згадував, поставив умову, щоб той мав його ім’я. Але той відмовив. 

Восени 1890 року Леопольд повертається в Нью-Йорк і продовжує давати концерти. 

Особисте життя

У 1891 році чоловік бере шлюб з дочкою свого мецената Фрідою Сейкс. Він відразу отримує американське громадянство і разом зі своєю дружиною вирушає у вільну подорож по Європі. 

Зв’язок з Єлисаветградом 

Саме у 1891 році він приїхав на Україну в Єлисаветград зі своїми гастролями. В місцевій газеті в одному з номерів була публікація запрошення громадян. З того часу він ще кілька разів приїздив до нашого міста. 

Подальший розвиток кар’єри

У 1892 році він починає вести активну педагогічну діяльність піаніста. Спочатку викладає музику у Нью-Йоркській школі музики, далі в консерваторіях Філадельфії, Чикаго. У цей час робить перші транскрипції. 

У 1900 році разом зі своєю сім’єю він переїжджає до Європи. І саме зимою цього року відбувся дебют в залі Бетховена. Всі наступні роки чоловік концертує у різних країнах Європи. В цей період він пише «Соната мі мінор», продовжує роботу над різними транскрипціями. 

Останні роки життя

У 1909 році очолює школу майстерності імператорської академії музики у Відні, де залишається працювати до Першої світової війни. У роки Першої світової війни він повертається жити до США, при цьому він продовжував активно давати концерти до 1930 року, тоді в його житті сталися неприємні події, які поставили крапку на композиторській діяльності. 

Спочатку помер старший син, потім дружина. Серце чоловіка не витримало горя, він повністю припинив давати публічні виступи. Помер Леопольд Годовський у 1938 році.

Comments

.,.,.,.