Кіровоградщина має велику кількість видатних уродженців композиторів. Один з таких є Юлій Мейтус, чоловік, ім’я якого назавжди закарбувалося в створенні музики Кіровоградщини. Про те, хто він, та які досягнення здобув, читайте далі в статті. Більше на kropyvnytskyi.in.ua.
Невелика біографія
Народився Юлій Мейтус в місті Єлисаветграді 28 січня 1903 року. Тоді це була Херсонська губернія однією з меж єврейської осілості, тому населення євреїв в нашому місті складало більше третини населення. Юлій народився в єврейській родині.
У рідному місті пройшло його дитинство і юнацькі роки. Батьки хлопця обожнювали музику, що сприяло ранньому розвитку таланту композитора. Батько Юлія любив і добре знав оперну музику. Він не пропускав жодної можливості побувати на прем’єрі оперного театру і завжди брав з собою на виступи сина.
Крім того, його мати добре грала на роялі. Щовечора вона влаштовувала сімейні вечори, виконувала музичні п’єси, вальси. Розвитку такого цінного музичного таланту хлопця сприяло те, що у будинку Мейтуса часто збиралися відомі на той час актори місцевого театру, співаки.
Юлій був не єдиний в сім’ї, в нього була менша сестра. Так склалося, що діти увібрали всю батьківську любов до музики, вони змалку стали на музичнім терену, Юлій ходив до музичної школи і навчався грі на фортепіано, а його сестра – на скрипці.
Він дав свій перший концерт у 11 років. Тоді Юлій акомпанував на фісгармонії для музичного хору, який співав українські народні пісні та виконував твори Миколи Лисенка. Через рік Юлій виконує свій перший в житті виступ на великій сцені у залі Громадських зборів. Тоді зібралася велика кількість глядачів, які були в захваті від його таланту, бо для 12 річного хлопчика, це була досить серйозна музика.
Паралельно грі на фортепіано хлопець складає власну музику. Свої перші романси та балади на вірші тоді популярних поетів.
Особисте життя композитора
Відразу закінчивши школу Юлій вступив до Харківського музично-театрального інституту за класом композиції професора Богатирьова. У цей час він починає співпрацювати з театром «Березіль», де знайомиться з гарною дівчиною, в майбутньому коханням всього свого життя, якій він буде присвячувати свої композиції Олександрою Васильєвою.
Через деякий час після зустрічі молода пара одружилася. Вони були разом до кінця свого життя. Олександра стала для композитора незамінною, як в житті, так і творчості. Завдяки їй композитор склав велику кількість опер. З 1926 року чоловік працював зі славетним театром «Березіль» Леся Курбаса, в якому створив музику до 13 вистав.
У 1931 році Юлій складає свої найуспішніші опери: «Абадан», «Лейлі і Меджнун» «Махтумкулі».
Все своє життя Юлій присвятив творчості і дружині, яку так палко кохав. У квітні 1997 році його серце зупинилося. Похований композитор на Байковому цвинтарі.
Спадщина Мейтуса

В 1945 році Мейтус написав оперу «Молода гвардія» за однойменним романом А. Фадеєва. Усього було дві її редакції. Першу представили на сцені Київського театру опери та балету. Другу у 1947 в Донецьку. За цю редакцію чоловіка відзначили Сталінській премії.
Музей в Кропивницькому

У 1985 році було прийнято рішення місцевою владою відкрити у рідному Кропивницькому музей в честь його Юлія Мейтуса. В архіві цього закладу збережено 200 експонатів. У музеї можна побачити: рукописи, афіші, фотодокументи, листи, нотні збірки, книги і особисті речі композитора.
Крім того, у Кропивницькому постійно відбуваються конкурси юних композиторів ім. Мейтуса. А до 100-річчя композитора було відкрито меморіальну дошку на будинку вулиці Дзержинського, 65, в якому проживала родина композитора.