Історія Кіровоградської кіноіндустрії: кіностудія “Пам’ять” та інші

Починаючи з 1980 року документальну кінозйомку на теренах Кіровоградщини, крім операторів та спеціальних компаній, проводили учасники аматорських кіностудій. У цей період створили багато цікавих фільмів, репортажів, сюжетів на різну тематику.

Любительські кіностудії працювали в закладах культури, підприємствах, установах й навіть колективних господарствах. Серед “кілометрів” відзнятої ними плівки можна знайти багато цікавих записів. Більше на kropyvnytskyi.in.ua.

Кіностудія в Добровеличківці

Кіностудія з цікавою назвою «Пам’ять» працювала на території Добровеличківського району. Її заснували у 1981 році, ініціатором був директор районного краєзнавчого музею Василь Нога. Фінансуванням займався голова місцевого колгоспу Леонід Кінащук. Керівником та сценаристом цієї студії був Василь Нога, режисер – Дмитро Проскаченко. Фільмуванням та озвучуванням займався Анатолій Ірха. Директори – Валентина Трикіна, Валентин Осєтров.

Колектив аматорів, професіоналів активно та гармонічно працював у творчому тандемі з краєзнавцями, тому кожна їхня екскурсія завершувалась зніманням, а потім переглядом фільму в обладнаній залі музею.

Що знімали?

Кінострічок у доробку студії було понад 100. Всі вони створені на основі реальних подій, найбільше історичних подій, про наших відомих земляків та вшанування їх пам’яті. Крім цього, щорічно фіксувались районні урочистості з нагоди Дня Перемоги та визволення Добровеличківки (березень 1944 року) від гітлерівців.

Фільми знімали у форматі на той час популярного «німого кіно», тобто створювали образотворчі документи, які мали кольорове або чорно-біле забарвлення. Звуковий супровід до них записували окремо на магнітну стрічку. Текст читав диктор. Пізніше почали професійно компонувати відео й текст, щоб все виходило синхронно.

Відвідувачі переглядали такі фільми:

1.       «Історія Беркута» (історія про відважного льотчика, Героя СРСР Петра Шемендюка).

2.       «Відвідати музей».

3.       Липнязькі самоцвіти (про село Липняжка та його жителів).

4.       «Радість від життя» (про донорство крові) та багато інших.

Успішним видався фільм під назвою «Іменем Героя», за нього у 1984 році кіностудія отримала приз обласного військкомату та диплом від газети «Червона Зірка». У 1985 році грамоту від Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. У тому ж році «Пам’ять» нагородили Почесною грамотою управління культури за кращу роботу по організації навчально-виховної роботи в Кіровоградській області.

У 1986 році кіностудія «Пам’ять» транслювала свої стрічки на всесоюзному огляді любительських фільмів у Світловодську. Крім цього, вони почали робити велике турне по різних українських містах. Кіностудія активно брала участь у різних обласних заходах, присвячених аматорському кіно.

Гарний приклад іншим

Після появи «Пам’ять» в області почали відкриватися інші кіностудії в галузі кіновиробництва. Їх засновниками були ентузіасти. Це було щось на зразок захоплення моделюванням або занять планеризмом. Любительські кіностудії: «Сигнал» створена знам’янськими залізничниками, «Ритм» – належала юним технікам, та багато інших.

Особливою популярністю серед людей користувалися й самодіяльні кіностудії. Наприклад, «Данко» створена за сприяння заводу «Гідросила». Тут в суботу та неділю транслювали фільми для робітників заводу.

Безумовно, перелік кіностудій, які працювали на території нашої області невичерпний. На жаль не встановлено й загальну кількість документальної кіноспадщини про історію нашого краю. В основному фонді Кіровоградського обласного краєзнавчого музею зберігаються кінодокументи, фономатеріали – звукозаписи на різних носіях. Кіностудії того часу, на жаль більше не працюють, про них залишилася лише пам’ять. 

Comments

.,.,.,.