Чому варто переглянути історичну драму «Сутерни»? 

За всю історію існування Кропивницького, тут було знято велику кількість фільмів. «Сутерни» студії «Ку-раж» один з таких. Це унікальна історична драма, яка розповідає людям про життя в колишньому Єлисаветграді. Фільм отримав велику кількість схвальних відгуків людей. Про те, як знімали, основний сюжет читайте далі у статті на kropyvnytskyi.in.ua.

Про що розповідає, кожна частина фільму?

Фільм складається з 6 коротких фрагментів. Кожен гарно характеризує складні періоди української історії XX-XXI століття. Сюжет фільму складний, але дуже цікавий. Події в першій частині розгортаються у невеликому підвалі (сутернах) в стінах будинку, який знаходився в нашому місті.

Перша історія починається з 1918 року. В ній порушена проблема вимушеної еміграції українських інтелігентів. Вони були вимушені тікати з Єлисаветграда, бо не могли змиритися з правлінням більшовиків. В підвалах будинків люди знаходили собі прихисток. Трагічна сторінка історії в стрічці показує долю родини життя професора, який був власником будинку з сутернами.

Доньки професора належать до інтелігенції, щоб врятувати своє життя, вони сидять в підвалі будинку. Жінки не хотіли полишати свою домівку, сидячи в підвалі, вони розглядали речі, які пов’язані зі спогадами їхнього життя. Практично всі речі, які були там під час від’їзду вони залишають в підвалі, і згодом це все перейде до більшовицької влади.

Друга частина фільму переносить глядачів у 1931 рік, коли Єлисаветград перейменували на Зінов’євськ. Будинок професора пограбувала влада. У цьому фрагменті фільму режисери показують, як відбувалося розкуркулення і вимушена депортація людей. Крім того, простежується справжня пропаганда  комуністів та деукраїнізація. 

Завдяки коротким замальовкам сценаристам вдалося передати всі жахливі постулати тієї епохи. Наприклад – ялинка поставлена на Різдво, хрестик на шиї людини, вишитий рушник. Це все було «страшним ворогом» комуністів, у фільмі чистий український рушник вони використовували, як ганчірку для підлоги.

В третій частині драми розповідаються події, які відбувалися в Кіровограді у 1943 році. Тут можна побачити окупацію міста в Другу світову війну, а саме час, коли німці забирали людей на примусові роботи. Навмисне вивозили з міста до Німеччини молодь.

Четверта історія – це життя міста у 1967 році, саме тоді, коли почала відроджуватися українська культура і розвиватися тотальна радянщина. Тут показують, як молоді хлопці, дівчата збираються в підвалі задля того, щоб поспілкуватися українською мовою, читати українські вірші відомих письменників: Ліни Костенко, Василя Симоненка та інших.

У п’ятій частині показують сумну ситуацію зросійщення. Кіровоград 1985 рік, українською мовою люди практично не говорять. Вважають, що рідною мовою повинні говорити тільки селюки. Школярі шукають способи, щоб прогуляти уроки української літератури. Дівчина, яка вказала у паспорті національність «українка», отримала обурення від однокласників, ті переконували, що всі люди «росіяни».

Остання шоста частина фільму, розповідає про життя в Кропивницькому у 2022 році. Звуки сирен, необхідність переховування в укриттях від загрози російських обстрілів.

Історія створення історичної драми

Сценаристкою цього фільму є Наталя Устименко. В одному зі своїх інтерв’ю вона розповіла всю історію створення «Сутерни».

Студія «Ку-раж» щоліта знімає кіно. У 2022 році була підготовка до іншого проєкту, вже провели кінопроби, всі підготувалися до репетицій. Корективи в плани принесла російсько-українська війна (22 лютого 2022 рік). В березні 2022 року команда не розуміла, що буде далі.

Режисерами було прийнято рішення знімати не той проєкт, який вони хотіли до початку війни, а інший. Особливого вибору, що саме знімати не було, бо більшість часу команда проводила в укритті. У зв’язку з цим, вирішили робити історію, яка відбувалась в укритті.

За основу сюжету команда взяла 5 оповідей з краєзнавчої літератури, шосту створили на основі сьогодення. Зйомки драми відбувалися протягом 2 днів, локації знаходилися в підвалі міського центру дитячої творчості на Новомиколаївці.

Вже 14 січня 2023 року в Кропивницькому провели прем’єрний показ драми «Сутерни».

Comments

.,.,.,.