Палац культури «Олександрійський театр» – місце збору найкращих труп України

Олександрія – невелике місто, яке знаходиться в Кіровоградській області. Певний час воно належало Херсонській губернії. Коли театральне мистецтво зародилося в Єлисаветграді (теперішній Кропивницький), воно швидко почало ширитися по всій області. Не виключенням стала Олександрія. Цікаві факти про театр читайте далі у статті на kropyvnytskyi.in.ua.

Згадки про театр в газеті

У гарному куточку міста, де річка Березівка впадає в Інгулець, стоїть невелика споруда Палац культури «Олександрійський театр». Вперше про історію театрального життя тут писав автор, який мав псевдонім «Новий». У 1911 році він написав статтю у часопис «Олександрійський Театральний Листок».

Приміщення в якому створили театр належало відомому на той час Штейнбергу. Довгий дерев’яний будинок чимось був схожий на конюшню. Міська влада викупила приміщення і започаткувала в ньому театр. Варто зазначити, що декорації першого театру в місті були примітивними. Попри це, в ньому грали найкращі актори, які на початку XX століття додатково виступали перед імператорами й в найкращих провінційних театрах інших міст.

В «Олександрійському театральному листку» писали про те, що наприкінці 19 століття на сцену театру виходили такі актори: Савіна, Рощин, Мурський та багато інших. В публікації також згадується про аматорське театральне життя. Зазначається, що аматорська гра була дуже цікавою, в залі театру збиралася велика кількість людей. Деякі з відвідувачів приїжджали з Херсону в Олександрію на вистави. Всі хотіли помилуватися грою родини Кефалів, Касьянових. У цей період Олександрійський театр не мав своїх постійних труп, але в ньому давали вистави найкращі колективи з інших міст.

Розквіт Олександрійського театру

У 1900 році відбувався справжній розквіт закладу. Постійними гостями Олександрійського театру були: Марко Кропивницький, Заньковецька та інша еліта театру корифеїв. Саме ці люди перші, хто навчив інших любити свій край.

Серед труп, які ставили на сцені театру найкращі зразки драматичних п’єс класиків були театральні трупи: Мещерської, Ленського та інших. У 1900 році приміщення театру було продано Цивчанському. Чоловік розвалив старе приміщення, а на його місці побудував нову двоповерхову будівлю.

Будівництво проходило без конкретного архітектурного проєкту, до нього не залучали інженерів. Це призвело до того, що нове приміщення театру мало багато недоліків: мала сцена, відсутнє фоє, глядачам і акторам в малому приміщенні було незручно і тісно. Попри всі недоліки, новий театр відрізнявся від попереднього.

У 1902 році будівлю викупляє відомий купець Чибісов. Завдяки Чибісову, у 1913 році Олександрійський театр вважався найкращим серед інших провінційних закладів. Купець замінив керосинове освітлення на газове, пізніше на електричне. Крім того, відбулася повна реконструкція театрального залу, який розрахований на 470 осіб. Перебудовою закладу займалися найкращі архітектори повіту, які раніше будували Одеський оперний театр.

Перша трупа, яка вийшла на сцену нового, відреставрованого театру було Харківське драматичне товариство. Вони виступали в закладі понад 2 місяці. Другим гостем закладу був пересувний театр П. Гайдебурова.

У 1916 році до Олександрії на гастролі приїздить Українське товариство акторів «Сурма», в яке вступають грати відомі олександрійські актори.

Варто зазначити, що в театрі не тільки виступали актори, але й часто відзначалися важливі політичні та громадські події міста. Тут часто проводили земські збори, наради.

З 2000 року заклад передали у фонд комунального майна міста, він підпорядковується управлінню туризму і культури міської ради. У 2021 році рішенням міської ради йому повернули назву Палац культури «Олександрійський театр». В сучасному театрі працюють 4 народних колективи та 2 зразкових. 

Comments

.,.,.,.